تفاوت قلیان عربی و معمولی

ساختار قلیان

به طور کلی قلیان ها از یک بخش شیشه ای تشکیل شده اند که به منظور تصفیه دود و راحت تر و نرم شدن آن در این قسمت آب  میریزند و در بالای این قسمت لوله ای وجود دارد که در انتهای آن در بخشی که به این منظور تعبیه شده است تنباکو را قرار می دهند که به طور معمول این قسمت جنسی سفالی دارد و روی آن یک کاغذ آلومینیومی سوراخ قرار دارد و ذغال داغ را بر روی فویل می گذارند تا از تماس مستقیم با تنباکو جلوگیری شود و آن را نسوزاند .

اما در عین حال با حرارتی که به تنباکو میرسد داغ شده و دود آن را با کمک شلنگی که به قلیان متصل است به داخل ریه ها می کشند. در برخی از قلیان ها این ساختار اندکی تغییر کرده است و همین تغییرات کم انواع قلیان را که در کشور های مختلف ساخته می‌شود و مورد استفاده قرار می گیرد را ساخت است. در ادامه به توضیح برخی از تفاوت های قلیان عربی و قلیان معمولی خواهیم پرداخت و برخی از ویژگی های قلیان عربی را توضیح خواهیم داد.

 

تفاوت قلیان عربی و معمولی

به طور کلی قلیان ها شامل انواع مختلفی هستند مانند انواع قلیان چوبی و شیشه ای و برنجی و همینطور انواع قلیان های شیک و تزیینی و انواع قلیان جیبی و قلیان های عربی از جمله انواع رایج ترین قلیان ها می باشند . امروز به بیان تفاوت قلیان عربی و معمولی خواهیم پرداخت . همانطور که از نام قلیان عربی مشخص است از آن در کشورهای عربی استفاده میشود ظاهر این قلیان با قلیان های معمولی و ایرانی متفاوت است در واقع قلیان عربی دارای دو قوه بوده و در لوازم جانبی آن یخدان نیز وجود دارد.

تفاوت قلیان عربی و معمولی

برای شما هم ممکن است این سوال پیش بیاید که قلیان عربی چه ویژگی هایی دارد؟ یکی از انواع قلیان ها همان قلیان عربی است. قلیان عربی خلیل مامون الوقلیون نوع شکیل تر و مرغوب تر آن است که در بخش بالایی آن به جای کاغذ آلومینیومی از یک صفحه آلومینیومی به شکل سینی کوچک استفاده شده است که بر روی آن زغال را قرار می‌دهند و این خود موجب شکیل تر و تمیز تر شدن قلیان می‌شود و کشیدن قلیان را بسیار ساده تر می کند زیر دیواره نازکی که دورتادور این بخش سینی مانند وجود دارد کمک می‌کند تا خطر افتادن زغال ها بسیار کمتر بشود.

برخی از این قلیان ها دارای شلنگ کوتاه و برخی شلنگ بلند دارند البته در برخی موارد مدل ها و فرم های خاص تری از آن را می بینیم که کمی بزرگتر بوده و به جای اتصال یک شلنگ به آن چند شلنگ به قلیون متصل شده و در آن واحد چند نفر میتوانند از یک قلیون استفاده کنند و مشغول کشیدن یک قلیان باشند.

در این نوع از قلیان اگر از تنباکو های سنتی استفاده میکنید که باید اول تنباکو را عمل آوری نمایید و آن را از قبل خیس کنید تا به صورت تازه و نم دار شود و اگر از تنباکو های دارای اسانس استفاده می کنید باید اول مقداری از آن را بر روی سری سفالی قلیان قرار دهید وسط آن را با کمک انگشت سوراخ کنید.

سپس کاغذ آلومینیومی را بر روی این بخش قرار دهید و دور تا دور آن را محکم ببندید و روی آن با سوزن و یا خلال دندان سوراخ های را ایجاد کنید و پس از آن زغال داغ را بر روی آن قرار دهید و سپس پس با پک زدن به قلیان آن را اصطلاحاً چاق کرده و آماده کشیدن قلیان نمایید.

در حقیقت یکی از انواع قلیان ها قلیان عربی است که همان طور که گفته شد در بخش بالایی آن از یک صفحه آلومینیومی کوچک شبیه به سیمی به جای کاغذ آلومینیومی استفاده می شود. بر روی این صفحه آلومینیومی زغال قرار می‌گیرد دیواره‌های این سینی مانع از ریختن زغال ها میشود در حقیقت نحوه فویل گنبدی قلیان عربی با قلیان معمولی متفاوت است در قلیان های معمولی از یک فویل آلومینیومی با تعداد زیادی سوراخ بر روی تنباکو استفاده شده و زغال نیز بر روی آن قرار خواهد گرفت.

تفاوت قلیان عربی و معمولی

قلیان عربی کوچک و بزرگ از جمله انواع قلیان عربی هستند درس یک از انواع قلیون ها دارای شلنگ کوتاه و برخی دیگر دارای شلنگی بلند هستند گونه‌ای از قلیان های عربی نیز دارای چند شلنگ هستند که به مخزن متصل شده و چند نفر می توانند از آن استفاده کنند.

علاوه بر اینها قلیان عربی سلطنتی در کنار برخورداری از سایزها و ارتفاع بلند تر نسبت به نوع معمولی آن از شیشه های مخصوص و همچنین طرح های متنوع سلطنتی از جمله طرح های قدیمی بسیاری از سلاطین خاورمیانه‌ای و اشکال مختلف حیوانات و غیره از نمونه طرح های سلطنتی است. همچنین برخی منبت کاری ها و نقاشی های رنگ شده نیز از دیگر طرح‌های قلیانهای سلطنتی میباشند.

دریچه تولید دود قلیان ها امروزه به صورت شلنگ های پلاستیکی در دسترس است اما نوع اصیل آنها در زمان های قدیم نوعی چوب با کیفیت بوده است که افراد با فرو بردن دود آن باعث ایجاد صدای قل قل در قسمت شیشه های پایینی تعبیه شده در این شی می شدند.

امروزه بازار فروش تجهیزات قلیان از طرفداران بسیاری برخوردار شده است و در تمام منازل دست کم یک قلیان معمولی یا عربی یافت می شود. تنباکو های استفاده شده در این محصولات و قلیان ها از تنوع زیادی برخوردار است و بر اساس سلیقه افراد قابل انتخاب می باشد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *