نام دیگر تنباکو که علمی هم هست Nicotiana است که 60 نوع مختلف دارد که 2 نوع تنباکو پرمصرف ترین است و به نام های Nicotiana rustica و Nicotiana tabocum نامیده می شود.

تنباکوهای میوه ای برای قلیان استفاده می شود، از برگ های مختلف تنباکو تهیه می شود که در ترکیب و فرمولاسیون این نوع تنباکوها از انواع اسانس ها، شیرین کننده ها و سایر افزودنی ها استفاده می شود. تنباکوهای میوه ای را موزال نیز می نامند که از قرن نوزدهم در مصر رایج بود.

تنباکو
تنباکو

برای تولید و همچنین تهیه خط تولید تنباکو میوه ای باید مراحل مختلفی را طی کنید که در ادامه به آن می پردازیم.

برای تولید تنباکو میوه ای، به طور کلی به 3 ماده نیاز داریم:

1) تنباکو یا تنباکو خالص

2) روغن گلیسیرین

3) انواع اسانس: ابتدا باید تنباکوهای مورد نیاز را با دستگاه له کرد و سپس تنباکوهای خرد شده را شسته و خشک کرد و پس از طی این مراحل توتون ها آماده افزودن ترکیبات دیگر هستند. در این مرحله باید روغن گلیسیرین مرغوبی را که داریم با تنباکو به مقدار لازم مخلوط کنیم. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که اگر می خواهید تنباکوی باکیفیت داشته باشید باید به اندازه ای بگذارید که گلیسیرین به خوبی به داخل تنباکو نفوذ کند و در گلیسیرین استراحت کند. هر چه تنباکو بیشتر با گلیسیرین استراحت کند، تنباکو با کیفیت بهتر و بافت لطیف تری خواهید داشت و در نهایت با افزودن اسانس های مختلف طعم های متفاوتی خواهیم داشت.

باید بدانید که افزودن اسانس و طعم دهنده به تنباکو کار سخت و پیچیده ای است و به همین دلیل تنباکوهایی که طرفداران زیادی را به خود جذب کرده اند این راز بزرگ را دارند که مقدار و نحوه ترکیب اسانس ها است. و برای این منظور است که مصرف کنندگان تنباکوهای میوه ای به آنها نسبت هایی مانند تنباکوی سبک، سنگین، شیرین می دهند.

در تنباکوهای میوه ای از طعم میوه هایی مانند پرتقال، انار، آناناس، سیب، نارگیل و چغندر استفاده می شود و می توان از برخی سبزیجات مانند اکالیپتوس، نعناع، ​​بادرنجبویه و مرزنجوش استفاده کرد.

برای کسب اطلاعات تکمیلی در مورد فرمولاسیون تنباکو و یا سایر روش های مختلف راه اندازی خط تولید با مشاورین و کادر مجرب شرکت شیمی آسیا گستر تماس بگیرید.

در مقایسه با گیاه تنباکو، گیاه تنباکو برگ‌های پهن‌تری نسبت به تنباکو دارد و همچنین ضخیم‌تر است.

تنباکو
تنباکو

برای تولید تنباکو به صورت صنعتی باید مراحل مختلفی را طی کرد و به چندین دستگاه نیاز دارید که عبارتند از:

نحوه تولید و بسته بندی تنباکو میوه ای: