تنباکو معسل

تنباکو موزل از برگ های خشک تنباکو با مقداری مواد افزودنی و اسانس های دیگر تهیه می شود. این نوع تنباکو به عنوان یکی از اجزای مهم قلیان و برخی از سیگارها در سراسر جهان به شمار می رود. تنباکو میوه ای نام دیگر تنباکو میسل است. در ادامه با کارشناسان بهین صنعت یاب همراه باشید تا طرح توجیهی دخانیات را بررسی کنیم.

تنباکو چیست؟

نیکوتیانا یا تنباکو انواع مختلفی دارد، اما برخی از انواع تنباکو مانند Nicotiana tabacum و Nicotiana rustica بیشتر از سایر انواع تنباکو رایج هستند. این گیاه از آمریکای شمالی و جنوبی وارد کشورهای دیگر می شود. روغن سرخ کردنی در تنباکو بوی بسیار مطبوع و خاصی به آن می دهد.

تنباکو معسل
تنباکو معسل

توتون موصل یا تنباکو میوه ای نوعی ماده معطر است که معمولا در قلیان استفاده می شود. تنباکوی موصل از متنوع ترین برگ های تنباکو تهیه می شود و طیف وسیعی از طعم های مختلف در آن احساس می شود. اسانس های مختلف شیرین کننده همراه با برگ های تنباکو برای تولید تنباکو موسل استفاده می شود. حال، اصطلاح «مصل» از کجا آمده است؟ این اصطلاح از قرن نوزدهم در زمان امپراتوری عثمانی به این برگ های تنباکو اطلاق می شد.

افرادی که در گذشته زندگی می کردند سیگار را تنباکو می نامیدند. تنباکو نوعی تنباکو بود که در مزارع ایران و ترکیه کشت می شد، به همین دلیل مردم به راحتی به آن دسترسی داشتند.

در زمان امپراتوری عثمانی، مصریان نگران تهیه تنباکوی خود بودند. به همین دلیل به فکر تولید تنباکو افتادند. آنها با ایجاد دو سوراخ روی میوه نارگیل قصد داشتند آب داخل نارگیل را استخراج کنند. مصری ها با طی چند مرحله ساده مانند تعویض لوله لاستیکی با چوب بامبو و گذاشتن خاک رس سوخته توانستند قلیان تولید کنند. در آن زمان این ابداع جدید را گوزا می نامیدند که امروزه به نام شیشا معروف است. معرفی چند تنباکو ایرانی.

تنباکوی شیرین: این نوع تنباکو بسیار ملایم است و درصد نیکوتین کمی دارد. کشت این نوع توتون در خراسان، کاشان، اصفهان و مناطق جنوبی ایران صورت می گیرد.

تنباکو گرم: در این نوع تنباکو میزان نیکوتین، روغن و قند بیشتری نسبت به سایر انواع تنباکو وجود دارد. تنباکو خوانسار نوعی تنباکو تند است که در ایران مصرف زیادی دارد. تنباکوی زرد طلایی بسیار تند است و بیشتر کشورهای عربی آن را دوست دارند. تنباکو کردستان مهاباد یکی از بهترین انواع تنباکوهای موجود در ایران است که فقط در منطقه خود کشت می شود.

کد ISIC مربوط به تولید تنباکو

کد ASIC یک سیستم بین المللی برای طبقه بندی استاندارد صنایع است که به کمک آن می توان به راحتی هویت کالا، قطعات، اسناد و اموال را تعیین کرد. با استفاده از این سیستم کدگذاری، صحت کلیه اطلاعات مربوط به محصولات در تمامی واحدها و شرکت ها تایید می شود.

در این قسمت می خواهیم در مورد خط تولید تنباکو موسل و نحوه بسته بندی آن صحبت کنیم پس با ما همراه باشید. در مرحله اول پس از تهیه برگ های تنباکو توسط خشک کن کاملا خشک می شوند سپس نوبت به پودر کردن می رسد. پودر تنباکو خشک شده در محلولی حاوی مواد مخصوص خیس می شود. سپس محلول را داخل مخزن اکسترودر قرار دهید تا با هم زدن به خمیر یک دستی تبدیل شود. رب تنباکو توسط دستگاه برش به اندازه های استاندارد بریده می شود و سپس با کمک دستگاه های مخصوص به طور مرتب بسته بندی می شود.

چین، هند، آمریکا، برزیل، ترکیه، آرژانتین، ایتالیا، یونان، پاکستان و اندونزی تولیدکنندگان برگ تنباکو در جهان هستند. کشورهایی مانند انگلستان، آمریکا، لهستان، مصر، ژاپن، آلمان و هلند بزرگترین واردکنندگان جهان در این زمینه هستند.

تنباکو معسل
تنباکو معسل

تجهیزات و ماشین آلات در خط تولید تنباکو

دستگاه همزن یا همزن: این دستگاه از فولاد ضد زنگ ساخته شده و وظیفه اختلاط را بر عهده دارد. در واقع به کمک این دستگاه خمیر مورد نظر به دست می آید.

سیستم پاشش: سیستم پاشش با داشتن یک پمپ گریز از مرکز، مایع را داخل قیف خود می ریزد و سپس آن را به مخلوط کن یا میکسر هدایت می کند. قطعات این دستگاه که با مایع در تماس هستند از جنس استیل طراحی شده اند تا مشکلی ایجاد نشود.

میکسر دو جداره: دیواره های این دستگاه از فولاد ضد زنگ بوده و در ضخامت های مختلف تولید می شود. با کمک این دستگاه تنباکو با آب مخلوط می شود. علاوه بر این برای تولید تنباکو میوه ای باید عصاره های مختلف را به تفاله تنباکو مخلوط کرد که توسط این دستگاه انجام می شود.

بخارشوی چرخشی: وظیفه برگرداندن خمیر تنباکو و بخارپز شدن را بر عهده دارد.

دستگاه برش: رب تنباکو با کمک این دستگاه به اشکال مختلف بریده می شود.

دستگاه بسته بندی تنباکوی آماده

نوار نقاله پله ای

چاپگر جوهر افشان