راه اندازی کارخانه تولید تنباکو

راه اندازی کارخانه تولید تنباکو از مشاغل بسیار پردرآمد می باشد و این محصول در شهرهایی مانند بوشهر، اصفهان و شهرهای شمالی کشور تولید می شوند و بوته گیاه تنباکو شبیه به بوته کاهو است و تنها تفاوت ان در رنگ ان می باشد و به صورت کرمی مایل به قهوه ای است و با توجه به اینکه تعداد طرفداران ان افزایش یافته است میتوان برای تولید ان از استراتژی ها و برنامه ریزی های مختلفی استفاده کرد تا بیزینس موفقی را در این زمینه راه اندازی کرد.

خط تولید تنباکو

در خط تولید تنباکو از دستگاه های مختلفی استفاده شده است، که کیفیت تنباکویی که ایجاد می شود به نحوه کار دستگاه های تولید تنباکو بستگی دارد. این دستگاه هایی که در خط تولید تنباکو استفاده شده اند عبارتند از:

 • ماشین بلندر و یا مخلوط کن: بدنه این ماشین از جنس استیل ضد زنگ می باشد و خمیر تنباکو را هم میزند تا خمیر به صورت یکدست عمل اید.
 • دستگاه پاشش:به پمپ سانتریفیوژ مجهز است که برای ذخیره تنباکو و قیف برای پمپ کردن مایع به داخل ماشین مخلوط کن است. تمام قسمت هایی که در تماس با مایع تنباکو هستند برای اینکه از لحاظ بهداشتی مناسب باشند آنها را از جنس استیل می سازند.
 • میکسر: این دستگاه دارای دو جداره است و از جنس استیل هایی با ضخامت متفاوت است  و همچنین دارای قابلیت گرمادهی می باشد و درون میکسر علاوه بر اینکه تنباکو پخت می شود با محلول اب و اسانس مورد نظر مخلوط نیز می شود.
 • دستگاه بخاردوار: این دستگاه علاوه بر انکه خمیر تنباکو را زیر و رو می کند ان را تحت فشار بخار هم قرار می دهد.
 • ماشین برش تنباکو: به کمک این دستگاه تنباکو به شکل های مختلفی برش می خورد و با استفاده از چاقوهای مختلف خمیر را به اشکال نواری و تکه ای، مکعبی و موجدار برش می زنند و از طرفی طول برش را به اندازه ای که نیاز است تنظیم می کنند و اندازه این برش ها از طریق مانیتور کردن که لمسی می باشد تنظیم می کنند و هم چنین این دستگاه مجهز به سیستم کنترل فرمان PLC و تیغه های فولادی می باشد.
 • نوار نقاله تسمه ای پله ای: بسته هایی که تولید می شوند را به سایر خط تولید ها انتقال می دهند.
 • چاپگر جوهرافشان: اطلاعات مربوط به هر تنباکویی که تولید می شود را بر روی ان چاپ می کند.

راه اندازی کارخانه تولید تنباکو

تولید تنباکو الفاخر

تنباکو الفاخر از معروف ترین و نام اشنا ترین تنباکوهای قلیان موجود در سراسر جهان است که طرفداران زیادی دارد. تولید تنباکوی الفاخر در انواع مختلف تنباکوهای میوه ای و معسل متناسب با نیازهای مخاطبان جهان  تولید می شوند. بهترین طعم های الفاخر، ویژگی ها، کیفیت دود و پتانسیل مخلوط ان با مابقی طعم ها به صورت زیر است:

 • تنباکوی دوسیب الفاخر: مخلوطی از طعم های سیب قرمز و سبز با رازیانه و یا شیرین بیان است. این ترکیب طعم شیرین و خوش طعمی دارد و از طعم دهنده های اصلی قلیان و خوش دودترین تنباکوی قلیان در سراسر جهان می باشد.
 • تنباکوی نعنای الفاخر: از خالص ترین عصاره نعناع موجود در سراسر جهان تهیه می شود. دود غلیظ و خنک کنندگی نعناع باعث جذابیت این تنباکو شده است و از بهترین طعم دهنده های قلیان است که با طعم های دیگر ترکیب می شود.
 • تنباکوی هندوانه الفاخر:ترکیبی از هندوانه شیرین و نعناع خنک است و باعث ایجاد طعم خوبی می شود.
 • تنباکوی کاپوچینو الفاخر: ترکیبی از وانیل و دارچین است و به دلیل طعم مطبوعی که دارد از محبوبیت زیادی برخوردار است.
 • تنباکوی هلو الفاخر: قابلیت ترکیب شدن با طعم های توت فرنگی را دارد و طعم شیرین و لذیذی دارد.
 • تنباکوی بلوبری نعناع الفاخر: ترکیبی از طعم های زغال اخته و نعناع است. طعم شیرین و ترشی دارد که با طعم خنک نعناع ترکیب می شود و برای افرادی که تازه قلیان می کشند مناب و سبک می باشد.
 • تنباکوی وانیل الفاخر: عطر و طعم بسیار پیچیده ای دارد و به تنهایی هم خوش طعم است. معمولا تنباکوی وانیل را با نعنا، لیمو، سیب، هلو، داچین، انگور، پرتقال و …ترکیب می کنند.
 • تنباکوی توت الفاخر: ترکیبی از تمشک و توت سیاه با عطر و رایحه گل است و دارای عطر و طعمی شیرین و ترش است.
 • تنباکوی رز الفاخر: از عصاره گلبرگ های رز ساخته می شود و بسیار شیرین و معطر است و میتون ان را با طعم های لیمو و وانیل الفاخر ترکیب نمود.

تولید تنباکو مسعل

تنباکو از محصولات دخانیاتی است که در بین عموم مردم مصرف کنندگان زیادی دارد و معمولا برای قلیان ها و سیگارهای برگ استفاده می شود. گیاه تنباکو دارای برگ های پهن و ضخیم است و وقتی خشک شدند انها را پودر می کنند  و سپس با اسانس های مختلفی ترکیب می کنند.

تنباکو دارای الکالوئید نیکوتین می باشد و دارای گونه های مختلفی در سراسر جهان است. تنباکو به دلیل تقاضای بالایی که در قهوه خانه ها و رستوران ها دارد سرمایه گذاری در بازار تنباکو را برای همه جذاب کرده است. تنباکوی مسعل هم از برگ های خشک توتون و ترکیب ان با سایر مواد افزودنی و اسانس به وجود می اید. تنباکوی مسعل برای تهیه قلیان و برخی سیگارها کاربرد دارد.

تنباکوی مسعل نوعی ماده خوشبو است که معمولا برای قلیان استفاده میشود این تنباکو دارای انواع مختلفی از طعم ها می باشد. اسانس های شیرین کننده به همراه برگ های تنباکو تولید کننده تنباکوی مسعل هستند.

هزینه راه اندازی کارخانه تولید تنباکو

هزینه راه اندازی کارخانه تنباکو به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای اینکه از قیمت این تجهیزات اگاه شویم باید بدانیم که چه دستگاه هایی با چه ظرفیتی مورد نیاز هستند. این خط تولید به دو صورت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در اختیار قرار می گیرد. از طرفی سایز و اندازه این دستگاه ها متناسب با نیاز مشتریان در ظرفیت های مختلف تهیه میشود متریالی که در ساخت این دستگاه ها به کار می رود در میزان افزایش و کاهش قیمت ها تاثیر می گذارد.

مجوزهای راه اندازی کارخانه تولید تنباکو

براساس قوانینی که مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور اعلام کرده است خرید و فروش سیگار و محصولان دخانیاتی جزو کالاهای قاچاق و غیر قانونی کشور می باشد بنابراین برای راه اندازی خط تولید تنباکو و محصولات دخانیاتی نیاز به دریافت و اخذ مجوزهایی دارد. برای اخذ این مجوزهای قانونی باید طبق فلوچارت عمل شود و از شروط اصلی ان ارائه کامل مدارک به مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور می باشد.

راه اندازی کارخانه تولید تنباکو

برای اخذ مجوز باید مراحلی طی شود از جمله اینکه: درخواست باید توسط متقاضی برای مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور ارائه شود و تولید ازمایشی انجام می شود و این نمونه برداری توسط نماینده به ازمایشگاه فرستاده می شود و توسط حوزه امور صنعتی تایید می شود و طرحی مبنی بر محصول تولیدی توسط متقاضی بررسی و تایید می شود و سپس مالک برند دخانیات در زمینه نمونه تولید ازمایشی تاییدیه می گیرد و به خاطر موافقت کتبی مالک برند دخانیات در زمینه محصول، مدت تولید و حجم ان باید سفته ای جهت تضمین ارائه دهد که به اندازه 10درصد از ارزش سالانه مجوز تولید است که در هنگام اخذ مجوز با هدف انجام تعهدات تولیدکننده گرفته می شود.

راه اندازی خط تولید تنباکو

ماشین الاتی که برای راه اندازی خط تولید تنباکو استفاده می شوند عبارتند از : دستگاه شتشو، دستگاه خشک کن سانتریفیوژ، میکسر، دستگاه خشک کن تنباکو، دستگاه بسته بندی تنباکو

این دستگاه ها باید از موادی ساخته شوند که دارای جنس و متریال با ارزش و باکیفیتی باشند.

نتیجه گیری

سودی که از تولید تنباکوی میوه ای ایجاد می شود بسیار بالا است و از طرفی مصرف قلیان در بین بزرگسالان بسیار متداول شده است و  به همین خاطر می باشد که تقاضای ان زیاد شده است. برای اینکه بدانیم چگونه یک خط تولید تنباکو را راه اندازی کنید نیازمند بهره  گرفتن از نظرات کارشناسان و مشاوره های تخصصی خواهید بود که در ایجاد این کسب و کار و سود افرینی ناشی از ان تاثیرگذار می باشد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *