گلوکز فروکتوز تنباکو

فروکتوز مایع یکی از شیرین کننده ها و نگهدارنده های رایج مورد استفاده در صنایع غذایی است. این ماده از زمان های بسیار قدیم حتی قبل از فرآوری قند مدرن استفاده می شده است. رایج ترین انواع فروکتوز مایع شربت ذرت و ملاس است.

قند موجود در میوه ها، انواع توت ها، آجیل، سبزیجات و گندم کامل حاوی فروکتوز است. اگرچه فروکتوز مایع دارای محتوای کالری بالایی است و از نظر تغذیه ای حاوی ارزش غذایی کم یا بدون ارزش غذایی است، هنوز نمی توان تقاضای بالای آن را به عنوان یک شیرین کننده طبیعی انکار کرد.

کلوکز
کلوکز

حقایق فروکتوز مایع

فروکتوز یا قند میوه یک مونوساکارید کتونی ساده است که در بسیاری از گیاهان یافت می‌شود و با گلوکز ترکیب می‌شود تا ساکارز، یک دی ساکارید را تشکیل دهد. فروکتوز یکی از سه مونوساکارید رژیمی به همراه گلوکز و گالاکتوز است که در طول هضم مستقیماً جذب خون می شود. فروکتوز توسط شیمیدان فرانسوی آگوستین پیر دوبرونفو در سال 1847 کشف شد. نام "فروکتوز" برای این قند در سال 1857 توسط شیمیدان انگلیسی ویلیام آلن میلر در نظر گرفته شد.

فروکتوز در عسل، میوه های درختان و انگور، گل ها، انواع توت ها و بیشتر سبزیجات ریشه ای یافت می شود.

برای کاربردهای تجاری، فروکتوز از نیشکر، چغندرقند و ذرت به دست می آید. شربت ذرت با فروکتوز بالا مخلوطی از گلوکز و فروکتوز به عنوان مونوساکارید است. انواع فروکتوز یعنی پودر و شربت آن را معمولاً به غذاها و نوشیدنی ها اضافه می کنند تا طعم آنها را خوش طعم کنند و طعم و قهوه ای شدن برخی غذاها مانند پخته ها را افزایش دهند. تولید سالانه فروکتوز حدود 240000 تن است.

فرآیند تولید فروکتوز مایع

شربت فروکتوز یک مایع غلیظ و شیرین است که از نظر شیمیایی یک کربوهیدرات ساده است. این قند به طور طبیعی در بیشتر میوه‌ها تولید می‌شود، مخصوصاً زمانی که رسیده و شهد تشکیل می‌دهند. فروکتوز را نمی توان از ذرت خام به دست آورد، اما دانه های ذرت را می توان برای تولید شربت ذرت با فروکتوز بالا فرآوری کرد.

عرضه کنندگان فروکتوز مایع این محصول را با افزودن آنزیم هایی به نشاسته ذرت تولید می کنند. نشاسته ذرت دارای مقدار زیادی گلوکز است که با فعالیت آنزیمی به فروکتوز تبدیل می شود. سطح هیدرولیز با نظارت بر شرایط واکنش و بهینه سازی کوکتل آنزیمی کنترل می شود. شربت ذرت با فروکتوز بالا رایج ترین نوع این محصول در بین انواع فروکتوز مایع در مصارف تجاری است که از قسمت های مساوی گلوکز و فروکتوز تشکیل شده است.

کلوکز مایع
کلوکز مایع

ارزش غذایی فروکتوز مایع

بررسی ارزش غذایی فروکتوز نشان می دهد که 1 اونس شربت مایع فروکتوز حاوی 79 کالری، 21.57 گرم کربوهیدرات و بدون پروتئین یا چربی است. میزان فیبر غذایی، چربی اشباع و کلسترول نیز 0 درصد است. تجزیه کالری از تجزیه 100٪ کربوهیدرات ناشی می شود، اما پروتئین یا چربی در آن دخالت ندارد. مصرف 100 گرم فروکتوز مایع حدود 279 کالری تولید می کند.

این ترکیب حاوی حدود 24 درصد آب و بقیه از کربوهیدرات ها تشکیل شده است. هیچ مقدار قابل توجهی از ویتامین ها، مواد معدنی یا سایر مواد مغذی را نمی توان در شربت ذرت با فروکتوز بالا تشخیص داد. تنها 1% ریبوفلاوین، 2% مس، 1% سلنیوم، 1% آهن و 1% روی در شربت فروکتوز مایع وجود دارد.

خواص ثابت شده فروکتوز مایع

کاربردهای فروکتوز مایع

فروکتوز مایع حاصل از نشاسته از نظر عملکرد و کاربرد بسیار متنوع است. مهمترین ویژگی های عملکردی شربت فروکتوز شیرینی، فشار اسمزی، ویسکوزیته و تنظیم فعالیت آب است. اینها همچنین بر نقاط انجماد و جوش و خواص تخمیر محصولات فروکتوز مایع تأثیر می گذارد.

این ماده معمولا به عنوان شیرین کننده در غذاها و نوشیدنی های مختلف استفاده می شود. فروکتوز یک شیرین کننده محبوب برای نوشیدنی ها و نوشابه های با طعم میوه و همچنین غذاهای فرآوری شده است. شیرین کننده ها و شربت های مایعی که برای شیرین کردن چای، قهوه و سایر نوشیدنی ها استفاده می شوند، معمولا حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند.

کاربردهای فروکتوز مایع
کاربردهای فروکتوز مایع

فروکتوز همچنین به عنوان یک ماده اصلی در بسیاری از محصولات پخته شده استفاده می شود. تولید کنندگان مواد غذایی تجاری فروکتوز را به قند تصفیه شده ارزان تر از چغندر یا نیشکر ترجیح می دهند. فروکتوز یک محصول بسیار پایدار است و محصولات فروکتوز مایع ماندگاری بیشتری دارند.

هنگامی که فروکتوز مایع به غذا یا نوشیدنی اضافه می شود، کالری به غذا اضافه نمی کند و در نتیجه تهدیدی مستقیم برای سلامت انسان ایجاد نمی کند. از این شربت به عنوان شیرین کننده نوشابه ها و بسیاری از نوشیدنی های دیگر استفاده می شود. استفاده از فروکتوز به جای شکر معمولی در غذاها و نوشیدنی های تجاری برای جلوگیری از دریافت کالری زیاد و کاهش خطر چاقی و دیابت نوع دوم توصیه می شود. بسیاری از مصرف کنندگان اروپایی ترجیح می دهند از فروکتوز به عنوان یک شیرین کننده طبیعی برای غذا و نوشیدنی استفاده کنند.

فروکتوز گلوکز تنباکو یکی از انواع تنباکو در برند های مختلف است که دارای طعمی شیرین میباشد این تنباکو از دسته تنباکوهای سنگین به شمار می آید که درصد نیکوتین آن بسیار زیاد است.