زیستگاه گیاه بامبو

این گیاه بومی آمریکای جنوبی و شمالی است. اعتقاد بر این است که گیاه تنباکو از حدود 6000 سال قبل از میلاد در آمریکا به طور وحشی رشد کرده است. بوی خاص تنباکو به دلیل وجود روغن فراری به نام نیکوتیانین است. امروزه حدود شش میلیون هکتار از بهترین اراضی کشاورزی به کشت این گیاه اختصاص یافته است.

بزرگترین تولیدکنندگان تنباکو با برگ سبز در جهان عبارتند از

1-چین 2- برزیل 3-هند 4-آمریکا 5-اندونزی 6-ترکیه 7-یونان 8-آرژانتین 9-ایتالیا 10-پاکستان

مجموع تولید برگ تنباکو در جهان در سال 2005 به 6.38 میلیون تن رسید.

بزرگترین واردکنندگان برگ سبز تنباکو در جهان

1-روسیه 2-آمریکا 3-انگلیس 4-آلمان 5-هلند 6-ژاپن 7-فرانسه 8-اوکراین 9-لهستان 10-مصر

وان شستشوی تنباکو
وان شستشوی تنباکو

مزیت ماشین آلات خط تولید این گروه نسبت به سایر ماشین آلات تولید تنباکو چیست؟

از آنجایی که رقابت در ساخت ماشین آلات تولید تنباکو بسیار بالاست و هدف هر گروه صنعتی ارائه دستگاهی باکیفیت با کمترین خطا است، گروه ماشین سازی  با تلاش فراوان موفق به ساخت دستگاه بسته بندی افقی تنباکو شده است. طی چند سال اخیر با ارائه آن به کارخانه های معتبر به عنوان بهترین تولید کننده خط تولید تنباکو مصل شناخته شده است.

تنباکو چگونه ساخته می شود؟

همانطور که می دانید تنباکو گیاهی با برگ های پهن است که ابتدا در آمریکای شمالی و جنوبی کشت می شد اما امروزه در ایران نیز توتون کشت می شود. خط تولید تنباکو میوه ای شامل تعدادی دستگاه اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک می باشد که تمامی مراحل اعم از خرد کردن، فرآوری و بسته بندی تنباکو با کمک این دستگاه ها در کارخانه قابل انجام است

وان شستشوی تنباکو
وان شستشوی تنباکو

نحوه تولید تنباکو (تهیه تنباکو)

پس از چیدن و خشک شدن برگ های تنباکو، آنها را تمیز کرده و ساقه ها و مواد اضافی را جدا می کنند. سپس دوباره برگ ها را با گلیسیرین یا مواد مشابه دیگر مرطوب می کنند و در بشکه های چوبی بزرگ نگهداری می کنند. این بشکه ها ممکن است تا 2 سال در انبار بمانند و در این مدت تنباکو تیره تر و خشک تر می شود و میزان نیکوتین آن کاهش می یابد. پس از این مدت تنباکو به اصطلاح رسیده و آماده مصرف می شود. تنباکو ویرجینیا (که در ایالت های ویرجینیا، کارولینای جورجیا و فلوریدا آمریکا رشد می کند) که دارای برگ های سبک و شیرین است، رایج ترین نوع تنباکوی است که در ساخت سیگار استفاده می شود. برای تهیه سریعتر این تنباکو حرارت داده می شود تا 2 سال به بلوغ نیاز نداشته باشد. تغییر مهم دیگری که در صنعت دخانیات رخ داده است، کاهش میزان برگ های تنباکو در سیگار به حدود 25 درصد میزان مصرف قبل از دهه 50 است. به دو دلیل، اول استفاده بیشتر از سایر قسمت های گیاه تنباکو که تا آن زمان دور ریخته می شد، اما با پیشرفت صنعت تنباکو، از این قطعات در ترکیب تنباکوی سیگار نیز استفاده می شود.

در حال حاضر حداقل یک چهارم تنباکوی موجود در یک سیگار از این قسمت های دیگر گیاه تنباکو می آید و نه از برگ های خالص آن. تحول دیگری که باعث شد تولیدکنندگان تنباکو از برگ های تنباکو در محصولات خود به مقدار بسیار کمتر استفاده کنند. تکنیک دیگری به نام "دمیدن" معروف شد. در این روش تنباکو را به صورت خشک منجمد می کنند و سپس هوا یا گاز دیگری مانند دی اکسید کربن را تحت فشار به داخل آن دمیده می کنند. به این ترتیب برگ های تنباکو پف کرده و حجیم تر و سبک تر می شوند و افزودنی ها بهتر است. و بیشتر جذب می کند.

خواص تنباکو (فواید تنباکو)

امروزه تنباکو نه تنها به عنوان ماده دودزا بلکه به عنوان گیاهی با ویژگی های خاص در بین گیاهان استفاده می شود و به عنوان غذا مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا پروتئین و آمینو اسیدهای موجود در تنباکو بسیار بالاتر از سویا است و برابر با پروتئین کازئین شیر و تنباکو می توان از آن برای تهیه پروتئین برای تولید انرژی استفاده کرد و چقدر استفاده از تنباکو برای تغذیه و کالری در دنیا مفید است و نه برای مرگ 10 میلیون سیگاری در سال.

مضرات گیاه تنباکو

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که بیشتر عوارض و مضرات ذکر شده در مورد این گیاه مربوط به سیگار است که قبلاً به آن اشاره شد.

قلیان در گویش تهرانی قلیون برگرفته از فرهنگ عربی و به معنای جوشاندن است. در هند به «حقا» و در سوریه به «نفس» و در ترکیه و عراق به «نارگیله» معروف است. درست شد و سپس به کشورهای دیگر رفت.. تنباکو نوعی تنباکو است که آن را مرطوب کرده و در «سر قلیان» می ریزند و دود می کنند. گیاه نارگیل یا نوعی کدو تنبل درست کردند. افرادی که قلیان می کشند، به دلیل اینکه پک های طولانی و عمیق می کشند، آمادگی بیشتری برای مقابله با عوارض بیماری های ریوی به ویژه برونشیت مزمن دارند. بیشتر تنباکوهایی که برای قلیان استفاده می شود تنباکوهای فاسد و بی کیفیت هستند. 99 درصد تنباکوی قلیان از تنباکوهای مانده در انبار و کپک زده تهیه می شود. این تنباکوهای گذشته معمولا بوی نامطبوعی دارند که با اسانس های مختلف معطر می شوند. همچنین محتویات تنباکو از بقایای مواد سمی موجود در سیگار ساخته شده است که باید از بین برود و حتی به محیط زیست وارد شود. به محیط زیست نیز آسیب می رساند. با افزودن اسانس های طعم دار تهیه می شود و استفاده از این تنباکوها به شدت برای سلامت مصرف کنندگان قلیان مضر است.

وان شستشوی تنباکو
وان شستشوی تنباکو

چسبنده

چوپق از واژه ترکی چوپوق گرفته شده است. چپک نوعی تنباکوی دودی است که دسته چوبی و سفالی دارد. معمولاً چوپق را که نوعی تنباکوی نرم است در سر چپوک می ریزند و می کشند.

 

پیپ و انواع توتون پیپ

پیپ در واقع پیپ با دسته کوتاه و ظریفی است که برای کشیدن تنباکو استفاده می شود. لوله تنباکو دارای برش های عرضی است و با اسانس های مخصوص معطر می شود.

 

دو نوع کلی تنباکو پیپ موجود است

تنباکوهای معطر مانند چای های معطر، موادی به این نوع تنباکوها اضافه می کنند تا معطر و خوش طعم شود، متأسفانه برخی از شرکت های سودجو که تنباکوی خود را برای صادرات به کشورهای جهان سوم می سازند، از عرقیات شیمیایی برای طعم دادن به تنباکو استفاده می کنند و از آنها استفاده می کنند. افزودنی های بسیار خطرناک برای سوزاندن بهتر تنباکو. نمونه ای از این نوع تنباکو کاپیتان بلک و چند نمونه از Borkum Riff می باشد. یکی از نشانه های استفاده از افزودنی های شیمیایی بوی تند تنباکو (که گاهی خوشایند به نظر می رسد) و ایجاد مایعات زیاد هنگام سوختن است. نمونه های کاپیتان بلاک که برای استفاده در آمریکا ساخته می شوند کیفیت بهتری دارند اما در کل کیفیت آنها از نوع اروپایی آن پایین تر است. تنباکوهای طعم دار طبیعی بوی ملایمی دارند و حاوی بیشتر طعم ها و رایحه های طبیعی مانند عسل، پرتقال، وانیل و ... هستند و پس از سوختن آب کمتری تولید می کنند.

وان شست وشوی تنباکو دقیقا مطابق با وان شست و شوی میوه و سبریجات است و فقط کارای و نام آن در صنعت متفاوت است. برگ تنباکو در ابتدا به دلیل تندی و تیزی که دارد بهتر است شسته شود البته روش های میکروب زدایی و استریل کردن نیز جای خود را دارد. در این وان ها برگ های تنباکو ریخته شده و پس از مدتی آبکش میشوند مزیت داشتن این وان ها شست و شوی سریع تر و آسان تر برگ های تنباکو در حجم و وزن زیاد است.