اسانس تنباکو الفاخر چیست و چگونه تولید می شود؟

اسانس ها (روغن های فرار) یکی از مهم ترین مواد موثر در گیاهان دارویی هستند. این مواد در بسیاری از قسمت های مختلف گیاهان دارویی وجود دارند. اسانس ها اگر در دمای معمولی در معرض هوا قرار گیرند تبخیر می شوند. به آنها روغن های فرار می گویند و بوی خاص برخی از گیاهان مربوط به این دسته از ترکیبات است. اسانس ها معمولاً بی رنگ هستند، مخصوصاً وقتی تازه تهیه می شوند، اما به مرور زمان اکسید و رزین می شوند و در نتیجه تیره می شوند. بنابراین برای جلوگیری از این تغییرات، اسانس ها را باید در جای خشک و خنک، در ظروف مات و دربسته و دور از نور نگهداری کرد. اسانس ها از نظر برخی خواص شیمیایی و فیزیکی با روغن های ثابت تفاوت دارند و مهمترین آنها عبارتند از:

  • اسانس ها را می توان تقطیر کرد و بنابراین می توان آنها را به راحتی از طریق روش های تقطیر استخراج کرد.
  • بر خلاف روغن های ثابت، ساختار شیمیایی اسانس ها از استرهای گلیسیرین و اسیدهای چرب ساخته نشده است.
  • اسانس ها بر خلاف روغن های ثابت ترش و ترش نمی شوند بلکه در مجاورت هوا و نور اکسید شده و رزین می شوند.
اسانس تنباکو الفاخر
اسانس تنباکو الفاخر

میزان توزیع اسانس در طبیعت

اسانس ها در بسیاری از جنس های گیاهان عالی یافت می شوند (تقریباً 2000 گونه در 87 جنس). محل تشکیل و جایگزینی اسانس ها در گیاهان به جنس های مختلف بستگی دارد، به عنوان مثال در گیاهان نعناع تیره اسانس ها در نخ های ترشح کننده و در چترها در لوله های روغن یافت می شود. دانشمندان معتقدند که این مواد ممکن است مستقیماً از تغییرات رادیوپلاسم باشد. آنها یا به دلیل تجزیه لایه های رزینی دیواره سلولی یا به دلیل هیدرولیز برخی گلیکوزیدهای خاص تشکیل می شوند. میزان توزیع این روغن ها در گیاهان نیز متفاوت است. به عنوان مثال، در گیاهان تیره، مخروطیان در تمام بافت های گیاهی وجود دارند. اگر در گل سرخ فقط در گلبرگها، دارچین در پوست و برگها، در میوه چتر فقط در پریکارپ و در نعناع در الیاف ترشح کننده برگها یافت می شوند.

اسانس هایی که از قسمت های مختلف یک گیاه استخراج می شوند ممکن است از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی و بو متفاوت باشند. این ترکیبات ممکن است با برخی مواد دیگر مانند صمغ و رزین در گیاهان جمع‌آوری شده و تبدیل شوند به همین دلیل این روغن‌ها هنگام قرار گرفتن در معرض هوا تمایل به رزین شدن و اکسید شدن دارند. همچنین لازم به ذکر است که شرایط محیطی بر ترکیب شیمیایی اسانس یک گونه گیاهی که در دو محیط مختلف رشد می کنند، موثر است.

عوامل موثر در کیفیت اسانس های گیاهی

ترکیبات اسانس ها در شرایط مختلف تغییر می کنند. بنابراین نمی توان در مورد ترکیبات موجود در اسانس یک گیاه بدون در نظر گرفتن شرایط محیطی خاص اظهار نظر کرد. اسانس ها رابطه مستقیمی با بیوسنتز، متابولیسم و ​​فعالیت های بیولوژیکی گیاه دارند. که به شرایط اقلیمی محیط گیاه بستگی دارد.

اسانس تنباکو الفاخر
اسانس تنباکو الفاخر

از مهم ترین عوامل موثر بر کیفیت اسانس ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در بسیاری از موارد ثابت شده است که حداقل در قسمت های سبز گیاهان، تشکیل مواد موثر در فعال ترین دوره رشد گیاه بسیار زیاد است. حتی ساعات روز بر میزان ترکیبات گیاهی تأثیر می گذارد.

فرهنگ و تاریخ منحصربه‌فرد شیشا قرن‌ها و قاره‌های زیادی را در بر می‌گیرد و ویژگی‌های جوامع مختلف را در سراسر جهان متحد می‌کند.

از اولین ظهور آن در هند در قرن شانزدهم، لذت بردن از قلیان یکی از عناصر فعالیت اجتماعی و فرهنگی بوده است. این سنت از قرن هفدهم در ایران تا قرن هجدهم ترکیه تا قرن نوزدهم مصر و پاکستان تکامل یافت و با ارتباط بیشتر جهان و انتقال فرهنگ‌های خود به خانه‌های جدید به اروپای غربی و ایالات متحده گسترش یافت.

امروزه، لذت بردن از قلیان با هم نمادی از احترام، مهمان نوازی و مشارکت اجتماعی در بسیاری از جوامع است. الفاخر بخش قلیان را در انجام مطالعات علمی رهبری می کند تا به علاقه مندان کمک کند تا محصولات ما را درک کنند.

شیشا بدون خطر نیست، اما ارزیابی مبتنی بر شواهد از محصولات ما به خودی خود مهم است. مفروضات مبتنی بر تجربیات سایر محصولات تنباکو و نیکوتین، که همگی از نظر ترکیب و استفاده با قلیان بسیار متفاوت هستند. به نتایج اشتباه منجر می شود. ما مطالعات و تحلیل های علمی را روی محصولات خود انجام می دهیم.

نتیجه گیری های کلیدی 

اسانس تنباکو الفاخر یکی از بهترین اسانس های موجود در بازار است که برگرفته از دل طبیعت است. برای تهیه آن می توانید از طریق سایت تهرانی 2020 اقدام کنید.